O BOE recolle que 21 lucenses faleceron en campos de concentración nazis

O BOE vén de publicar os nomes das persoas mortas nos campos de concentración de Gusen, Mauthausen e Neu Stassfurt.

Crematorio de Mauthausen / Flickr
O Boletín Oficial do Estado (BOE) publicou o pasado venres a lista de 4.427 españoles que foron mortos ou asasinados nos campos de concentración e exterminio do rexime nazi en Gusen e Mauthausen, así como en Neu Stassfurt. Alomenos 96 galegos figuran na lista, divulgada co obxectivo de facilitar aos familiares o seu rexistro como falecidos, segundo xustifica o Goberno central. Deles, 21 eran da provincia de Lugo.
Entre a lista dos asesinados polo rexime fascista de Adolf Hitler figuran un total de 80 vítimas de orixe galega en Gusen, campo de exterminio próximo ao de Mauthausen, no que pereceron 15 galegos.
Estes dous campos de concentración situados en territorio austríaco figuran entre os máis sanguinarios en atrocidades cometidas polos fascistas. Tamén faleceu outro galego en Neu Stassfurt, ubicado en Alemaña.
RESARCIMENTO
Os familiares e interesados terán a posibilidade de presentar alegacións e solicitar correcións no prazo dun mes. Así, os seus parentes serán incluídos nun rexistro de falecidos, estatus que non tiñan, aos que o Estado quere agradecer e reparar. Calcúlase que son máis de 10.000 os españois deportados a campos de concentración polo goberno franquista, dos cales a metade pereceu.
No edicto publicado no BOE aparecen as ligazóns para que os familiares poidan tramitar as súas alegacións.
VÍTIMAS MORTAIS DE MAUTHAUSEN:
(nome, data de nacemento, data de falecemento)
Silvestre Albite Miranda 05-09-1912 Olveira, A Coruña/09-11-1941
Abilio Álvarez Bernardo 24-06-1917 Olellas, Ourense/02-02/1942
Liberio Bailin Pérez 11-02-1916 As Nogais, Lugo/13-09-1944
José Callón Peon 13-10-1913 Santa Uxía de Riveira, A Coruña/19-02-1943
Domingo Castro Morales 09-05-1910 Cabral, Pontevedra/02-02-1942
Cristóbal García Flores 01-08-1912 Vicas, A Coruña/02-02-1942
Manuel Lamelas 23-03-1900 Viveiro, Lugo/02-04-1943
Ricardo López López 12-05-1921 Beleigán, Lugo/11-09-1942
Olimpio Miguel Pazos 08-09-1909 Redondela, Pontevedra/18-04-1943
Manuel Permuy Pérez 31-12-1905 Iglesia, A Coruña/07-04-1942
Luis Rafales Lamarca 05-09-1917 A Coruña/ 09-09-1941
Julio Rajo Lorenzo 01-05-1917 Carballiño, Ourense/01-10-1942
Valentín Ramos González 01-05-1899 Brandomil, A Coruña/09-09-1941
Manuel Soutollo Iglesias 26-02-1915 Ourense/02-02-1942
Claudio Tizón Vázquez 13-02-1913 Pontevedra/02-02-1942
VÍTIMAS MORTAIS DE GUSEN
José Abedro Villaverde 14-09-1907 A Coruña/24-01-1943
Andrés Alonso Losada 21-01-1908 Peites, Lugo/06-01-1942
Antonio Araujo González 15-10-1916 Ourese/11-10-1941
Octavio Arias González 17-05-1917 Vilar de Donís, Lugo/15-02-1942
Jesús Arias López 17-01-1910 Sarria, Lugo/14-02-1941
Fernando Batalla Caule 23-05-1915 A Coruña/22-09-1941
José Becerra Trinanez 04-09-1915 Carantoña, A Coruña/19-11-1941
Antonio Billar Febrero 01-01-1912 Santomé, Ourense/11-08-1941
Francisco Caamaño Fernández 03-12-1907 Pobra do Caramiñal, A Coruña/03-11-1941
Juan Cameana San Isidro 01-11-1910 Pobra do Caramiñal, A Coruña/29-09-1941
Adriano Castillo Soudelo 01-03-1906 A Coruña/24-09-1941
Manuel Coto Martínez 11-12-1912 Marcón, Pontevedra/02-06-1943
Victoriano Díaz Ortas 21-05-1910 Mosteiro, Lugo/06-01-1942
Ramón Díaz Ribas 15-10-1887 Villa Juan Eraudio, Pontevedra/27-01-1941
Antonio Blanco Diéguez 25-10-1913 Freixido, Ourense/03-01-1942
Antonio Fariña Choupino 09-07-1906 Mapica, A Coruña/06-05-1941
Manuel Fernández Fernández 24-10-1913 Folgueiroa, Lugo/29-12-1941
Manuel Fernández García 14-09-1912 Mugardos, A Coruña/24-12-1941
Manuel Fernández Gutiérrez 19-03-1914 Vigo/04-11-1941
Tiberio Fernández Lorenzo 22-09-1912 Corzos, Ourense/11-12-1941
Manuel Fernández Parada 06-10-1916 Riveira, A Coruña/13-05-1942
José Fernández Pérez 20-09-1907 Estremar, Lugo/26-02-1942
Jesús Fernández Rodríguez 16-03-1919 Cotaros, Ourense/07-11-1941
José Fernández Santín 17-02-1907 San Miguel, Lugo/20-12-1941
Martín Ferreiro Álvarez 13-09-1992 Pontevedra/23-11-1941
Daniel Fidalgo Antelo 21-03-1913 Castrarón, A Coruña/03-02-1942
José Fidalgo Pérez 01-08-1910 Castiñeira, A Coruña/06-04-1941
Benedicto Folla Arias 12-12-1914 Freixido, Ourense/13-10-1942
Eligio Formoso Fernández 28-08-1914 Río Bodas, Ourense/03-12-1941
Juan Clemente García de la Cruz 23-11-1910 A Coruña/29-09-1941
Arturo García Lagares 25-03-1895 A Coruña/12-07-1941
José García Rodríguez 25-08-1902 Bartar, Ourense/19-12-1941
Ángel Gómez Cortés 12-10-1890 Pasaje Camposantos, Pontevedra/14-01-1942
Francisco Gómez Iglesias 17-05-1917 Ferrol/30-12-1941
Ramón Gómez López 30-10-1908 Boisán, Lugo/24-11-1941
Antonio Gómez Torres 13-06-1915 Pontevedra/17-02-1945
Isauro González Prada 30-10-1909 Castro Caldelas, Ourense/02-11-1941
José González Regueiro 10-12-1907 San Pantaleón Viñas, A Coruña/26-09-1941
José González Vázquez 21-12-1914 Quintela, Pontevedra/18-01-1942
Leopoldo López Criado 24-07-1905 A Coruña/03-11-1941
Jesús López Digón 10-03-1913 Freixo, Lugo/26-06-1942
José López Rama 28-08-1906 Vilasantar, A Coruña/21-12-1941
Octavio López Reymondez 17-02-1907 Villabol, Lugo/16-11-1941
Julio Martínez Arias 06-09-1910 A Coruña/07-09-1941
José Martínez Cacheiras 16-08-1901 A Coruña/23-11-1941
Castro Martínez Parada 22-06-1880 Trascastro, Lugo/28-07-1941
José Millán Martínez 29-10-1915 Pobra do Caramiñal, A Coruña/15-01-1942
Jesús Murado Mazoy 11-05-1897 Pol, Lugo/06-11-1941
José Naveira Campos 24-11-1910 Betanzos, A Coruña/12-08-1941
José Naveiro Couso 19-03-1911 Pobra do Caramiñal, A Coruña/18-12-1941
Marcial Otero Avión 21-01-1914 Covelo, Pontevedra/28-09-1941
Rafael Pardo Vallés 18-07-1912 Laxosa, Lugo/07-01-1942
José Andrés Peña Losada 16-10-1909 Franza, A Coruña/16-10-1941
Manuel Peña Martínez 10-12-1908 Feijeiro, A Coruña/24-11-1941
Magín Pérez López 25-03-1911 Sarreus, Ourense/08-11-1941
Avelino Pérez Rodríguez 10-10-1899 Entrimo, Ourense/05-08-1941
Antonio Quintana Romero 05-07-1909 Curril, Pontevedra/19-03-1942
Demetrio Rey Domínguez 15-09-1912 Santa Comba del Jarjantos, Ourense/17-07-1942
Juan Rey Lago 09-03-1911 Lampó, A Coruña/09-11-1941
Antolín Rodríguez Abad 19-10-1912 Vilanova de Arousa, Pontevedra/ 10-01-1942
Manuel Rodríguez Louro 15-05-1916 Ézaro, A Coruña/16-09-1941
Juan Rodríguez Trillo 17-02-1915 Corbeira, A Coruña/22-09-1942
Eduardo Romaní Abeijón 16-04-1915 Muro, A Coruña/08-07-1941
Carlos Romero Rebon 24-03-1915 Cervas, A Coruña/09-02-1942
Víctor San Miguel Prada 30-09-1914 A Coruña/10-01-1942
Balbino Santín Aira 11-11-1909 Sebras, Lugo/10-12-1941
Agustín Sauto Vilarez 02-04-1919 Nantín, Lugo/09-12-1941
José Seijas Aller 10-12-1907 Castro, A Coruña/28-11-1941
José Gusenseijas Insúa 07-04-1911 Carral, A Coruña/06-07-1942
Alberto Suárez Gallego 26-04-1918 Veiga, Ourense/14-11-1941
Enrique Tallón Charlón 04-06-1912 A Coruña/27-12-1941
Francisco Varela Loreino 15-11-1896 Vilagarcía de Arousa, Pontevedra/06-04-1941
Jesús Vázquez Balcominos 01-07-1910 Cuxas, Ourense/26-10-1941
Antonio Vázquez González 10-05-1910 Ourense/22-07-1941
Manuel Villar Piñón 02-08-1914 Cervo (Cedeira), A Coruña/27-12-1941
Ramón Lamela Marcate 09-01-1915 A Coruña/04-02-1942
José Pereira Pérez 22-07-1914 Mugardos, A Coruña/30-12-1941
Manuel Pontes Palmeiro 23-06-1899 Ferrol/04-07-1941
Agustín Souto Villares 02-04-1919 Nantín, Lugo/09-12-1941
NEU STASSFURT
Por último, na lista figura como falecido en Neu Stassfurt Isaías Galán Rodríguez, nacido o 10-07-1909 en Fornelos, Ourense.
UN VIVEIRENSE, ENTRE OS CASOS INVESTIGADOS POR ARMH
Segundo precisa El Progreso, Salvador Ferro, natural de Lugo e desaparecido, e Manuel Pardo (8/11/1944), de Viveiro, sen datos sobre o seu lugar de falecemento, son casos que busca a Asociación pola Recuperación da Memoria Histórica (ARHM).

DEIXAR UN COMENTARIO

Please enter your comment!
Please enter your name here